top of page
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

Terapia EFT dla par – na czym polega?



Metoda EFT w terapii par znajduje szerokie zastosowanie. Ukazuje ona wzorce interakcji między dwiema bliskimi sobie osobami. Metoda EFT pomaga zrozumieć, że emocje niosą ze sobą pewne informacje i mogą wskazywać na niezaspokojone potrzeby. Jeśli nawiążemy z nimi lepszy kontakt, nauczymy się odczytywać ich znaczenie i wyrażać je w zdrowy sposób, zbudujemy bezpieczną, bliską więź. Nasz poziom zadowolenia ze związku wyraźnie wzrośnie, zniwelujemy też nieprzyjemne pobudzenie, gdyż zyskamy bezpieczną bazę i przystań. 


Skąd się wzięła terapia EFT dla par?

Podejście EFT zawdzięczamy Sue Johnson oraz Leslie Greenbergowi. Kanadyjscy terapeuci w oparciu o własne obserwacje par i informacje opracowali własny model terapeutyczny. Dostrzegli pewne powtarzalne wzorce zachowań, które pojawiają się w odpowiedzi na zagrożenie bezpieczeństwa emocjonalnego oraz kontaktu. Obserwowali nagrania z terapii par, aby dostrzec, jakie metody przynoszą najlepsze rezultaty.  

Terapeuci praktykujący podejście EFT, pozostają z klientem w empatycznej relacji. Obserwują oni jego doświadczenie emocjonalne i starają się do niego dostosować. Nie kwestionują uczuć klienta. Terapeuci EFT uważają, że to on jest „specjalistą” od swojego życia, natomiast oni pełnią rolę przewodników z narzędziami psychoterapeutycznymi.  


Na czym polega terapia EFT dla par?

EFT skoncentrowane na emocjach par opiera się w dużej mierze na teorii przywiązania. John Bowlby i Mary Ainsworth wyróżnili trzy zasadnicze style przywiązania. Dzisiaj mówimy o następujących rodzajach więzi, które powstały we wczesnym dzieciństwie i stanowią wzorzec relacji międzyludzkich w dorosłym życiu: 

  • lękowo-ambiwalentny styl przywiązania – rodzice raz zaspokajali potrzeby, a kiedy indziej nie odpowiadali na nie. W rezultacie nie wiadomo, czego można się spodziewać po innych ludziach. Staramy się do nich dostroić, aby zasłużyć na ich uwagę i miłość;

  • bezpieczny styl przywiązania – możemy swobodnie wyrażać swoje potrzeby w związku i liczyć na to, że zostaną zaspokojone. Umiemy zachować równowagę między bliskością a niezależnością. Nie przeraża nas intymność, ale potrafimy doskonale funkcjonować samodzielnie. Osoby reprezentujące bezpieczny styl przywiązania, mają dobre doświadczenia z dzieciństwa. Rodzice w odpowiedni sposób zaspokajali ich potrzeby;

  • unikowy styl przywiązania – opiekunowie nie odpowiadali na potrzeby, przez co wykształciliśmy samowystarczalność. Boimy się bliskich relacji i nie potrafimy ich tworzyć, bo przypominają o cierpieniu spowodowanym przez odrzucenie przez rodziców;

  • zdezorganizowany styl przywiązania – rodzic był jednocześnie osobą, która krzywdziła i do której zgłaszaliśmy się z prośbą o pomoc. Opiekunów postrzegamy niejednoznacznie, tak samo, jak swojego partnera i otoczenie. Czasem prosimy o zaspokojenie swoich potrzeb, a następnie się wycofujemy.


Terapia EFT ma ustrukturyzowany charakter, a klienci wraz z terapeutą określają realistyczne cele, do których zamierzają dążyć podczas terapii. Główną rolę odgrywa tu konceptualiza przeprowadzana przez specjalistę. Nie ma ona jednak nic wspólnego z interpretacją wypowiedzi klienta ani nie narzuca mu określonej wizji. 

 
 
 

Comments


Commenting on this post isn't available anymore. Contact the site owner for more info.

Terapia EFT, Cellular EFT Anna Sawicka

tel. 797183833

©2023 Anna Sawicka

  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube
bottom of page